İlişkiniz sizi iyi biri yapıyor mu? - Konular


İlişkiniz sizi daha iyi biri yapıyor mu?

Kendimizle ilgili temel isteğimiz gelişmeye yöneliktir. Daha donanımlı ve bilgili olma isteği evrenseldir. Psikoloji dilinde buna kendini genişletme denilir. Yeni deneyimler kazanmak, farklı hobiler edinmek benliği genişletir. Bir çok kuramcı bu genişlemenin bir istek değil bir ihtiyaç olarak değerlendirmektedir.

Yeni bir kitaba başladığımızda, doğada bir yürüyüş yaptığınızda, egzersiz yaptığımızda, seyahat ettiğimizde, yeni bir yemek denediğimizde benliğimiz genişlemektedir. Her yeni bilgi, edinilen her beceri bize yeni ve güzel duygular getirmektedir. Benliğimizin gelişmesi hayatımızı daha kolay ve keyifli yaşamamızı sağlamaktadır.

Romantik ilişkiler deneyimlemek beynimizi en fazla etkileyen şeylerdendir. Aşık olmak duyguları büyütür. Zamanın hızını yavaşlatır ve duygularımızı daha net görmemizi sağlar. Aşık olmak, kişiyi olduğundan daha iyi bir hale getirmektedir. Kendini genişletme aktiviteleri bir partner ile yapıldığında etkisi fazlaca artmaktadır.

İlişki içinde uyumu artırmak ve benliğini genişletmenin bir yolu eşinizin ilgi alanlarına ve hobilerine eşlik etmektir. Tek başına yapılan bir aktivitenin bir partner eşliğinde yapılmasıyla deneyim boyutu artmış olacaktır. Bu hem benliği genişleten hem ilişkiyi genişleten bir durumdur. Kişinin bireysel kazanımında ise bir gruba ait olma ve birlikte eğlenme anlamında yeni kazanımlar sağlamış olacaktır. Romantik ilişkilerde kaçınılmaz olan ortak aktiviteler çiftlerin bakış açısında bir fırsata dönüşebilmektedir. Her yeni alan büyüme için bir fırsat olabilmektedir.

Partnerinizin iyi bir mizah anlayışı olması zamanla sizi değiştirir. Artık siz de espiri yeteceğim güçlü birine dönüşürsünüz. Tasarım yeteneği güçlü biriyle birlikte olduğunuzda dekorasyon hassasiyetiniz artar. Eşinizle farklı düşündüğünüz konularda fikir alış verişi yapmanız ortak bir zeminde daha kapsayıcı anlayışlar geliştirmenizi sağlar. Siyaset, felsefe, psikoloji gibi konularda yeni bilgiler ve farklı bakış açılarına sahip olan partneriniz sizi farklı bir anlayışla değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede ilişkiniz sizi daha iyi biri yapıyor olacaktır.

Bu fikir alışverişleri kişinin kendi görüşünden tamamen uzaklaşması anlamına gelmemektedir. İki partnerin de birbirine katkı sağladığı ve birbirinden bilgi ve fikir aldığı bir paylaşım ortamı oluşur. Ayrıca bu paylaşım ortamının yanında partnerlerin yalnız kalmayı tercih edebileceği kişisel alanları her zaman olabilecektir.

Kendiliğini genişletmenin ilişkilere yansıması

Bilim, kendine daha fazla yatırım yapan kişilerin daha iyi bir partner olduklarını ve daha iyi ilişkiler yaşadıklarını açıkça ortaya koymaktadır. Kendiliğini genişletme üzerine yatırım yapmış kişilerin tutkulu aşk, fiziksel sevgi, daha fazla cinsel istek, daha az çatışma ve daha mutlu bir birliktelik ile ilişkilerini yürütebileceği öngörülmektedir.

Bireysel kişisel olarak daha sağlıklı ve genişlemiş olduklarında ayrılıkları da daha farklı deneyimleyebilmektedir. Genişlemiş kişiliklerde biten ilişkiler iyi bir deneyim olarak anlam bulurken, bu az olduğunda ilişki sona erdiğinde atlatılması zor bir travma gibi deneyimleniyor. Genişleyen ilişki içerisindeki çiftler ise ayrılıkları bir parçasını kaybetme gibi hissedebiliyor.  

Bir ilişki yeteri kadar genişleyemediğinde, durgunluk, halsizlik hisleri ilişkiye yapışmaya başlamaktadır. Genişlemeyen ilişkilerde olumsuz duygular ön plana çıkmaya başlamaktadır. Kavgaların arttığı, hareketin azaldığı, cinsel yaşantının zarar gördüğü, olumsuz döngülerin hakim olduğu bir ilişki durumu meydana gelebilmektedir. Ayrıca ev dışı alternatif yaşantılar da artmaktadır. Aldatılma durumlarının da görülmesi olası bir hal almaktadır.

İlişkiniz birlikte ölçelim

Şimdi ilişkinizi merak ediyor olabilirsiniz. Biraz fikir vermek için Sürdürülebilir Evlilik Testini oluşturdum . 1'den 7'ye kadar bir ölçekte, 1 "çok az" ve 7 "çok fazla" olmak üzere şu soruları yanıtlayın:

Partnerinizle birlikte olmak ne kadar yeni deneyimler yaşamanıza neden oluyor?

Partnerinizle birlikteyken, onun sayesinde olaylar hakkında daha büyük bir farkındalık hissediyor musunuz?

Partneriniz yeni şeyler başarma yeteneğinizi ne kadar artırıyor?

Partneriniz, sizin ne tür bir insan olduğunuza dair anlayışınızı genişletmeye ne kadar yardımcı oluyor?

Partnerinizi kendi yeteneklerinizi geliştirmenin bir yolu olarak ne kadar görüyorsunuz?

Partnerinizin güçlü yönleri (beceriler, yetenekler vb.) sizin zayıf yönlerinizi ne kadar telafi ediyor?

Partneriniz sayesinde olaylara daha geniş bir bakış açısına sahip olduğunuzu ne kadar hissediyorsunuz?

Partnerinizle birlikte olmak ne kadar yeni şeyler öğrenmenize neden oldu?

Partnerinizi tanımak sizi ne kadar daha iyi bir insan yaptı?

Partneriniz bilginizi ne kadar artırıyor?

Puanınızı toplamadan önce, bu kategorilerin genellemeler olduğunu bilin. İlişkinizin nelere dikkat gerektirebileceğini, ancak aynı zamanda zaten güçlü olduğu yerleri gösterebilir. İlişkiler karmaşıktır, bu yüzden puanınızı ilişkinizde neyin çalıştırdığına dair bir bilgi olarak görebilirsiniz.

60 ve üzeri: Son derece Geniş . İlişkiniz birçok yeni deneyim sağlar ve yeni hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur. Sonuç olarak, muhtemelen daha tatmin edici ve sürdürülebilir bir ilişkiniz var.

45 ila 59: Orta Düzeyde Genişliyor. İlişkiniz, benlik kavramınıza bazı yeni deneyimler ve eklemeler yaptı , ancak iyileştirme için biraz yeriniz var.

45'in Altında: Düşük Genişleme. Şu anda ilişkiniz, bilginizi artırmak veya sizi geliştirmek için pek çok fırsat yaratmıyor. Sonuç olarak, muhtemelen kendinizi olabildiğince geliştiremiyorsunuzdur. Partnerinizle daha yeni ve ilginç deneyimler aramak için çaba sarf etmeyi düşünün. Bunun sizin için doğru kişi olup olmadığını yeniden düşünebilirsiniz.

Bir ilişkiyi harika yapan nedir? Göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör olsa da, büyümenize ne kadar yardımcı olduğu faktörü daha fazla ilgiyi hak ediyor. Kendini geliştirmeyi teşvik eden bir ilişki, daha iyi bir insan olmak istemenizi sağlayacak, bilginizi artırmanıza, becerilerinizi geliştirmenize, yeteneklerinizi geliştirmenize ve bakış açılarınızı genişletmenize yardımcı olacaktır.